Immunerősítés
Ha immunerősítésről esik szó mindenki kutatni kezd egy csoda bogyó után, amit beszedhetünk és az immunrendszerünk megerősödik és mi pedig pikk-pakk minden betegséget rögtön legyőzünk. Milyen jó lenne ez így igaz? Én az immunerősítést egy másik oldalról szeretném megközelíteni nektek.
Természetgyógyászatban és kínai orvoslásban van ehhez hasonló megoldás. Ezt a csodafegyvert We Qi-nek vagy ellenállóképességnek nevezzük. A Védő vagy Őr Chi (Wei Chi) a test felületét védi a káros külső hatásokkal szemben. A meridiánokban indulva hajszálvékony csatornákon jut el a test felületére, illetve ez a chi a testen kívülre is kiterjed. Automatikusan reagál a környezeti hatásokra, de érzelmeink is befolyásolják működését.
Az annyit jelent, hogy ezt az ellenállóképességet mi magunk is tudjuk erősíteni és még csodabogyó sem kell hozzá.
Összeszedtem nektek pár könnyen megvalósítható technikát, ami segít a természetes ellenállóképességünk növelésében.
- Alvás: A mai modern világban az alvásnak igen is prioritásnak kell lennie. Tudom ezt könnyű mondani, de gyerekek, munka és rengeteg teendő mellett nem olyan könnyű megvalósítani.
Én személy szerint heti két napot „engedélyezek” magamnak amikor úgy nevezett esti én időm van: nézek egy filmet, beszélgetünk a férjemmel, számlákat fizetünk be, főzők stb. A többi este egy rövid olvasás vagy 10 perc légzőgyakorlat után már 21 és 21:30 között ágyban vagyok és így legalább 8-9 órát alszok a 6:30-as kelésig.
Tudtad ,hogy az ember az egyetlen faj aki önakaratából késlelteti az alvását még akkor is ha fáradt? Hiba van sötét, hiába vagyunk fáradtak még szívesen pörgetünk egyet Instán, Youtoube-on vagy tévézünk egy kicsit. Ez a jelenség az állatvilágban most sincsen így illetve 100-200 évvel ezelőtt mi sem késleltettük a saját pihenésünket.
Ha pedig a gond abból fakad ,hogy nehezen tudunk elaludni vagy rosszul alszunk akkor próbáljunk meg 4-5 órával elalvás előtt már nem enni, Süngomba és Ganoderma/ Reishi gomba használatát, meditálni és légző gyakorlatokkal nyugtatni az idegrendszerünket elalvás előtt.
Az alvásról majd még külön írni fogok hiszen az én személyes és klinikait tapasztalatom is azt mutatja, hogy már ez az egy lépés rengeteget tud javítani a közérzetünkön.
- Böjt: Számos tanulmány szerint a rövid távú koplalás fokozhatja az immunrendszer működését és védelmet nyújthat bizonyos fertőzésekkel szemben. Az időszakos böjt például javítja az olyan krónikus gyulladásos betegségeket, mint az ateroszklerózis. Egyes böjti protokollok a mikrobiális metabolikus útvonalakon keresztül a bélrendszer immunrendszerrel kapcsolatos válaszainak pozitív alakítását is elősegíthetik. Legutóbb egy 2021-es randomizált, kontrollált vizsgálat kutatta az időszakos böjt lehetséges egészségügyi előnyeit. A beavatkozás nyolc héten át tartó, kétnapos időszakos böjtöt jelentett (75%-os energiakorlátozás heti két, nem egymást követő napon). Az eredmények azt mutatták, hogy a kontrollcsoporttal összehasonlítva az időszakos böjt növelte a hasznos bélbaktérium-populációkat és javította a bélrendszer működését valamint csökkentette annak a gyulladását.
Én személy szerint heti 2 napon 16:00 órakor eszek utoljára és másnap pedig 7:30/8:00 órakor reggelizek. Már ennek a 2 napnak a hatását megérzem. Nem csak jobban alszok, jobb az emésztésem de energetikusabban is ébredek hiszen hagytam a testemet egy kis időt a „karbantartásra „ és sejt regenerációra.
- Sport és mozgás: Egy 2019-es kutatási áttekintés szerint a mérsékelt intenzitású testmozgás serkentheti a sejtes immunitást azáltal, hogy növeli az immunsejtek keringését a szervezetben. Ez segít a szervezetnek jobban felkészülni egy jövőbeli fertőzésre, mivel korábban észleli azt. Én személy szerint én idő és relaxálásként is használom a sportot és próbélok egyenlő mennyiségben kint a szabadban és beltéren is mozogni. Illetve erőnléti, nyújtó és cardio feladatokat is csinálni. Az én heti rutinom az heti 2-3x jóga illetve pilates, 1x úszás vagy futás illetve 1-2x erdei séta.
- Étkezés. Ezt Micahel Pollan híres mondatával tudnám összefoglalni: „ Eat food. Mostly plants. Not too much.”Ez magyarul azt jelenti: Egyél ételt. Főleg növényeket. Ne túl sokat.”
De mit is értek ez alatt: Egyél ételt. Bár ez nyilvánvalónak tűnhet, érdemes megjegyezni, hogy mennyi csomagolt, feldolgozott, az eredeti formájuktól távol álló élelmiszer található az élelmiszerboltokban. Nagyszüleink leginkább a kerti terményekre, a tenyésztett állatokra és a vadászott/gyűjtögetett élelmiszerekre támaszkodtak. Ők nem ismernék fel a boltok polcain ma kapható termékek többségét. Egy egyszerű példa: együk egy almát az ultrafeldolgozott, iparosított , becsomagolt reggeli szelet helyett. Térjünk vissza a gyökereinkhez.
Többnyire növények. Ha körül nézünk a világban a különböző egészséges táplálkozási minták között, vagy elolvassuk a kék zónák tanulmányt. Akkor láthatjuk, hogy ezeknek az alapjaik növényi élelmiszerekre épülnek: gyümölcsökre, zöldségekre, hüvelyesekre (bab, borsó, lencse), teljes kiőrlésű gabonákra, diófélékre, magvakra, fűszerekre és gyógynövényekre. A színes, ízletes növények széles választéka képes biztosítani az élet fenntartásához szükséges összes tápanyagot. A növényi alapú táplálkozás az utóbbi években „divatba jött” , és nem véletlenül. Az egészségügyi eredmények jobbak, és a szénlábnyom jelentősen csökken, ha lépéseket teszünk a növényi alapú tányér felé. Több embert tudunk etetni, ha közvetlenül a gabonát esszük meg, mintha először az állatokat etetnénk vele, majd az állati fehérjét betakarítanánk.
Nem túl sokat. És akkor itt megint a böjtre térünk vissza amiről már feljebb beszéltem. A túlfogyasztás és a bőség viszont nem csak a saját egészségünkre, hanem a körülöttünk lévő világra is hatással van. Ha megnézzük a kalóriaeloszlást a világon, a vagyoni egyenlőtlenségekhez hasonlóan igazságtalanságot látunk, ahol egyeseknek több jut a kelleténél, mások pedig éheznek. A túlfogyasztás az élet számos területén hozzájárul napjaink problémáihoz.
Ha ezekkel az alaplépéssekkel kezdünk akkor nem csak a védekezőképességünk, az egészségünk és a lelkünk lesz erősebb és boldogabb hanem a körülöttünk lévő világ is. Ha mégis szeretnénk időnként valami extra készítménnyel tuningolni magunkat akkor szívből ajánlom a C-vitamint, Cinket, Bodza és csipkebogyó tartalmú termékeket és az ImmunQueen-t.
Zsófia Houweling
Akupunktőr, Természetgyógyász
Forrás:
- Matías-Pérez D, Hernández-Bautista E, García-Montalvo IA. Intermittent fasting may optimize intestinal microbiota, adipocyte status and metabolic health. Asia Pac J Clin Nutr. 2022;31(1):16-23. doi:6133/apjcn.202203_31(1).0002
- Guo Y, Luo S, Ye Y, Yin S, Fan J, Xia M. Intermittent fasting improves cardiometabolic risk factors and alters gut microbiota in metabolic syndrome patients. J Clin Endocrinol Metab. 2021;106(1):64-79. doi:1210/clinem/dgaa644
- de Cabo R, Mattson MP. Effects of intermittent fasting on health, aging, and disease. N Engl J Med. 2019;381:2541–51.
- Qishi Zheng,Guangying Cui, Jianing Chen, Hainv Gao, Yingfeng Wei, Toshimitsu Uede, Zhi Chen, Hongyan Diao; Regular Exercise Enhances the Immune Response Against Microbial Antigens Through Up-Regulation of Toll-like Receptor Signaling Pathways. Cellular Physiology and Biochemistry 1 September 2015; 37 (2): 735–746. https://doi.org/10.1159/000430391
0 hozzászólás